Turcja Potężne trzęsienie ziemi może nawiedzić Stambuł

Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Położenie miejscowości zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że jest ona jedyną metropolią świata znajdującą się na dwóch kontynentach[3]. W zagrożeniu znajdzie się życie milionów ludzi i rzesze turystów.

Zapewnił jednak, że Polska jest “absolutnie bezpieczna”. “Bardziej zauważalne wstrząsy pojawiają się bardzo rzadko i zwykle ich magnituda nie dochodzi do 5. Jeśli natomiast chodzi o tąpnięcia, to zwykle nie osiągają 3 stopni” – uspokoił naukowiec. Jerzy Żaba z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu trump bliski porażki w wyborach prezydenckich w usa Śląskiego w Katowicach w rozmowie z PAP ocenił, że poniedziałkowe wstrząsy na Słowacji to w zasadzie nic nadzwyczajnego. Również mniejsza liczebnie grupa Żydów aszkenazyjskich. Synagoga austriacka (Avusturya Sinagogu, Aşkenaz Sinagogu) jest jedną z najbardziej znanych synagog w mieście.

Jego długość szacuje się na 600 do 800 km i biegnie od Ukrainy, przez Słowację, Polskę (pieniński pas skałkowy), ponownie przez Słowację, Republikę Czeską i dalej, w kierunku Austrii. Uskok ten oddziela Karpaty Zewnętrzne od Wewnętrznych” – opisał ekspert. Konkretnie oznacza to, że liczba małych trzęsień ziemi jest znacznie większa, gdy poziom morza ponownie podnosi się po przekroczeniu minimum. Z pomocą sztucznej inteligencji (AI) naukowcom udało się zidentyfikować i przeanalizować wiele mniejszych trzęsień ziemi, które wcześniej były ukryte w danych pomiarowych. Dane do obecnego badania pochodziły z siedmiu sejsmometrów w odwiertach o głębokości 300 metrów i czterech tensometrów na głębokości 100 metrów każdy.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Doniesienia o ponad dwóch tysiącach ofiar

Zdaniem naukowców, wszystkiemu winne jest położenie geograficzne miasta, które zlokalizowane jest na styku dwóch płyt tektonicznych. Jego zdaniem w najbliższym czasie raczej nie trzeba się obawiać groźnego trzęsienia. „Mogą pojawić się wstrząsy wtórne, o sile 4, 3 stopni, później coraz słabsze, nawet nieodczuwalne przez ludzi” – uważa. Prawie cała Turcja jest bowiem ferrari 612 scaglietti – wiadomości handlowe na żywo położona w strefie aktywnej sejsmicznie, gdzie dochodzi do jednych z najsilniejszych, najbardziej zabójczych i niszczycielskich trzęsień ziemi w skali całego świata. Pocięta jest uskokami, które biegną przez zachodnie, wschodnie, północne i środkowo-południowe obszary kraju. W alarmistycznym tonie w połowie lutego wypowiadał się burmistrz miasta Ekrem Imamoglu.

Region ten jest częścią systemu uskoków północnej Anatolii, gdzie w 1999 roku w pobliżu Izmit miało miejsce ostatnie trzęsienie ziemi, które pochłonęło około 20 tys. Główne ramię uskoku biegnie bezpośrednio między Stambułem a Schwachlu. Jest to określane jako „luka sejsmiczna” przez badaczy trzęsień ziemi. Oczy całego świata zwrócone w kierunku Turcji i Syrii. W poniedziałek wczesnym rankiem (6 lutego) obszarem na pograniczu obu krajów wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera.

Dzięki analizie sztucznej inteligencji naukowcy byli w stanie po raz pierwszy zademonstrować „silny wpływ zmian poziomu wód pływowych na lokalną aktywność sejsmiczną” – donosi Martínez-Garzón. W samym Stambule znajduje się dwadzieścia siedem dystryktów, cztery niezależne dystrykty w metropolii (Büyükçekmece, Çatalca, Silivri i Şile) oraz jeden nienależący do metropolii (Sultanbeyli). W 1923 stolicę Republiki Tureckiej przeniesiono do Ankary. 28 marca 1930 roku miasto zostało oficjalnie nazwane Stambułem dla potrzeb kontaktów międzynarodowych. W 1930 roku rząd turecki wystąpił z apelem do państw zachodnich o zaprzestanie używania formy Konstantynopol, a używanie tylko nazwy Istanbul, jednocześnie wymuszając stosowanie tej nazwy nowym prawem pocztowym[10]. W Imperium Osmańskim oraz w świecie arabskim miasto to istniało również pod nazwą Kostantiniyye.

W poniedziałek w pobliżu granicy turecko-syryjskiej doszło do silnego trzęsienia ziemi. Jego wielkość szacuje się na 7,8 stopnia w skali Richtera. W wyniku zniszczeń na ogromną skalę zginęło ponad 11 tys. Cały czas trwa wskaźnik do mt4 dynamix27 tt akcja ratunkowa, w której biorą udział także strażacy i żołnierze z Polski. Wcześniej agencja AFP, cytując zastępcę rzecznika rządu talibów, podawała, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia wzrosła do “ponad tysiąca”.

  • Od tego, czy to się uda, i jak szybko, zależą losy 12 milionów ludzi, mieszkańców Stambułu, a także wielu turystów każdego dnia odwiedzających ten cud architektury.
  • Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Stambułu pochodzą z epoki kamienia i znajdują się w części azjatyckiej miasta.
  • Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, a najchłodniejszym styczeń.
  • Powierzchnia Stambułu wynosi 1539 km², zaś całej prowincji – 6220 km²[potrzebny przypis].
  • Mimo, że według tureckich norm budowlanych wieżowce mają być odporne na silne wstrząsy, to jednak ostatnie wstrząsy uświadomiły wszystkim, że nie jest to prawdą, a skutki kataklizmu mogą się okazać katastrofalne.
  • Stambuł, największe miasto Turcji, położone między Europą a Azją, jest zagrożone potężnym trzęsieniem ziemi.

Choć nowe budynki stawiane są zgodnie z surowym prawem budowlanymi, to jednak wcześniej nikt się nimi nie przejmował. Wznoszone były bez żadnych norm, stając się betonowymi trumnami dla tysięcy uwięzionych w nich ludzi. Dlatego zabytki, w które Stambuł obfituje, nie są przygotowane nawet na umiarkowane wstrząsy, a co dopiero na te najpotężniejsze. W trzęsieniu miasto utraci swoje największe perełki architektoniczne. Nie jest już małym miasteczkiem zamieszkiwanym przez setki czy tysiące osób, lecz kilkanaście milionów.

Znany geolog ostrzega Stambuł! “Musimy to potraktować poważnie”

Według ekspertów, jest prawdopodobne, że do 2030 roku miasto nawiedzi poważne trzęsienie ziemi. W wywiadzie dla brytyjskiej gazety “The Guardian” profesor Okan Tuysuz, dyrektor Eurazjatyckiego Instytutu Nauk o Ziemi, przewidział potężne trzęsienie ziemi w rejonie Stambułu w nadchodzących latach. Po prostu nie wiemy dokładnie, kiedy to się stanie. Istnieje jednak 65-procentowe prawdopodobieństwo, że Stambuł zostanie dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 7,6 w skali Richtera do 2030 r. Według władz tureckich trzęsienie ziemi miało siłę 5,9 (w skali Richtera), z epicentrum zlokalizowanym w dystrykcie Gölyaka, w prowincji Düzce, w północno-zachodniej części kraju.

Trzęsienie ziemi Antalya i Bodrum

Gdy w 1517 roku Osmanowie podbili Egipt i kalifat został przeniesiony do Stambułu, miasto stało się centrum islamskiego świata. W XVI-XVIII wieku miasto ozdabiano pałacami, meczetami, kompleksami architektonicznymi. W XIX wieku, kiedy państwo czyniło próby europeizacji, zrezygnowano z tradycyjnej osmańskiej architektury, zastępując ją barokiem i rokoko. Po I wojnie światowej 15 marca 1919 roku do miasta wkroczyły wojska alianckie. Około 660 p.n.e. inna grupa Greków pod przewodnictwem Byzasa założyła po stronie europejskiej pierwszą większą miejscowość – obecnie Sarayburnu, czyli „Cypel Pałacu” na Historycznym Półwyspie[14].

Relacje Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji

Tak niepokojącą prognozę w tureckich mediach ogłosił znany geolog Celal Sengör (67 l.). Następnie o godzinie 13.23 miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi, a jego wielkość została zarejestrowana jako 7,8, epicentrum znajdowało się w dystrykcie Elbistan w prowincji Kahramanmarash. Nowe wstrząsy były odczuwalne w Damaszku, Latakii i kilku innych prowincjach Syrii, a także w stolicy Turcji, Ankarze, oraz w jej głównym kurorcie — Antalyi.

Siedzibą patriarchy Konstantynopola jest dystrykt Fener. W Stambule ma swoją siedzibę również Apostolski Kościół Ormiański. I tak Mehmed II założył w 1461 nieistniejący wcześniej Ormiański Patriarchat Konstantynopola. W epoce Bizancjum, Kościół Ormiański był uważany za herezję i nie pozwalano Ormianom posiadać swojego kościoła wewnątrz murów miejskich.

Syria. Siły amerykańskie zestrzeliły tureckiego drona

Polscy ratownicy uratowali już kilka osób i cały czas walczą o życie kolejnych. Zdaniem ekspertów zagrożenie czai się także w zachodniej Turcji – a tam konsekwencje mogą być poważniejsze. Turecki minister poinformował o spotkaniu z burmistrzem i szefami poszczególnych dzielnic Stambułu. Tematem było przygotowanie miasta do potencjalnego trzęsienia ziemi. Ozhaseki przekazał, że zostało osiągnięte “podstawowe porozumienie”.